Menu

Dvoudílný článek o výtazích na českých a moravských zámcích ve své druhé polovině představí nejen výtahy osobní, které sloužily především panstvu, ale také speciální výtahy, které usnadňovaly práci i služebnictvu.

Tentokrát zavítáme na letohrádek Bellarie v Českém Krumlově a do zámků ve Valticích, v Hluboké nad Vltavou a v Sychrově.

 

Letohrádek Bellarie v Českém Krumlově

Rokokový letohrádek Bellarie se nachází v zahradách zámku a hradu Český Krumlov vedle otáčivého hlediště. Letohrádek byl postaven v raně barokním slohu za časů Jana Kristiána z Eggenbergu v letech 1690 – 1692. Později za Schwarzenbergů byl několikrát přestavěn ve stylu rokoka pod dohledem stavitele Andrease Altomonteho (1699 – 1780). První rekonstrukce proběhla v roce 1746, kdy byl mimo jiné zřízen výtah na jídlo. Ten se nachází v přízemí v západní části budovy v místnosti vedle kuchyně. Říká se mu také kouzelný stůl a dopravoval potraviny z kuchyně přímo před hosty do prvního patra do prostoru salónu. Panstvu jím bylo dopraveno pohoštění, aniž by byli obtěžování přítomností služebnictva. Celé technické zařízení se (jako zázrakem) dochovalo. Zařízení umožňovalo pomocí lanového mechanizmu vysunout do úrovně stolu v jídelně buď celou vnitřní eliptickou stolní desku, nebo samostatně dva kruhové podnosy pro dopravu nápojů. Tento výtah tedy nebyl zavěšen, ale vysouván po způsobu divadelního propadla, takže konstrukčně poněkud připomínal moderní hydraulické výtahy.

V současnosti je letohrádek Bellarie návštěvníkům běžně nepřístupný a využívá se jako zázemí a jedna ze scenérií pro představení uváděná na otáčivém hledišti.

bellarie stul1

 

bellarie stul2

 

Zámek Valtice

Státní zámek Valtice je součástí Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě. Do dnešní podoby byl přestavěn v letech 1643 – 1730 a předtím si prošel mnoha stavebními úpravami. Jeho majiteli byli pánové z Lichtenštějna a od 16. století byl zámek jejich hlavním rezidenčním sídlem.

A právě pokrokovému myšlení Lichtenštejnů vděčíme za existenci unikátního technického zařízení v prostorách zámku. V zámku Valtice byl mezi lety 1890 a 1910 zbudován první osobní výtah na Moravě.

Kabina výtahu se pohybovala mezi jednotlivými patry zavěšena na ocelovém laně, které bylo poháněno přes převodovou skříň elektrickým motorem. Výtah byl již vybaven mnohými bezpečnostními prvky, jako jsou například prosklené zasouvací dveře, spínací podlážka kabiny, blokovací mechanické a elektrické spínače a jiné. Vlastní kabina s příslušenstvím je původní. Stávající motorický pohon již byl ale dříve rekonstruován a pochází z mladšího období.

Jednotlivé prvky historického výtahu, resp. jejich charakter a funkce zůstaly zachovány u osobních výtahů do dnešních dní. Zásadním rozdílem proti současným výtahům je ale provedení a řemeslné zpracování především vlastní kabiny, ale i dalších drobných technických zařízení.

Vlastní kabina výtahu byla honosně provedena a precizně zpracována. Kabina je dřevěná, obložená pravděpodobně mahagonovou dýhou, s četnými secesními prvky. Uvnitř kabiny jsou na dvou protilehlých stěnách umístěna dvě svislá zrcadla s fazetovými okraji. Prosklená čelní stěna výtahu a taktéž zasouvací dveře jsou osazeny leptanými skly se secesními ornamenty symbolizující květenu. Dveře jsou dále vybaveny mosaznými oboustrannými madly. Strop je kazetový, v jehož středu bylo umístěno osvětlení kabiny. Podlaha je pokryta linoleem, které je částečně přichyceno mosaznými lištami.

Výtah postupně upadal v zapomnění, což je znát na jeho současném stavu. V posledním období provozu sloužil výtah jako výtah nákladní a následně byl odstaven z provozu a nebylo možné tuto zajímavost prezentovat návštěvníkům zámku. Naštěstí jim byl v roce 2006 po nákladné rekonstrukci znovu odhalen. Výtah má obnovené světlo, sedačku, vyčištěná a znovu nastříbřená zrcadla.

valtice

 

Zámek Hluboká nad Vltavou

Jednotlivá zámecká patra v Hluboké nad Vltavou propojoval s kuchyní jídelní výtah, který v roce 1907 dokončila pražská firma Jan Prokopec. Tatáž firma vybudovala v zámku i výtah osobní, který fungoval na tlakovou vodu z rezervoáru, umístěného v podstřeší zámku.

 

Zámek Sychrov

Na zámku Sychrov návštěvníci mohou vidět speciální typ výtahu, a to dřevěný výtah na prádlo. Tento výtah se používal k dopravě špinavého nebo čistého prádla do patra a dolů do prádelny. Na zámku se nachází mimo prohlídkovou trasu pro turisty i jídelní výtah.

sychrov

Zdroje:

http://www.castle.ckrumlov.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Letohr%C3%A1dek_Bellarie
http://www.zamek-ceskykrumlov.eu/
http://www.zamek-valtice.cz/
http://www.valtice.cz/vz/detail.aspx?id=934
http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=1249&type=1
http://www.pruvodce.com/hlubokanadvltavou/
http://www.zamek-hluboka.eu/
http://agartha.cz/
http://www.zamek-sychrov.cz/

Beta Control

Oblasti

 

Adresa

Kontakt

O firmě Výtahy

Vývoj

Beta Control s.r.o.

Telefon: +420 546 223 491  

Volná místa Bezpečný dům Školicí centrum Černého 829/58 Telefon: +420 515 511 201
Média Čerpací stanice Inženýring 635 00 Brno (Bystrc) E-mail: obchod@betacontrol.cz

1994 - 2016 © Všechna práva vyhrazena | Realizace GLIPS.cz